Hyderabad: Union Minister of Home and Secunderabad MP G Kishan Reddy on Wednesday was elevated to cabinet rank in Modi 2.0 government. He was elected as a Member of Parliament to 17th Lok Sabha, in 2019, from Secunderabad Constituency, Telangana. He was made Minister of State for Home Affairs in Modi 2.0 government.

A three-time MLA, he was BJP floor leader in Telangana and Andhra Pradesh Assemblies. Hailing from Ranga Reddy district of Telangana, Gangapuram Kishan Reddy was born to Late Gangapuram Swami Reddy and Andalamma.

Born in 1960, he is married to Kavya, a homemaker who duly supports him in his political journey. His daughter, Vaishnavi and son, Tanmai are pursuing higher studies. From his childhood, he displayed leadership qualities drawing inspiration from Lokmanya Jayaprakash Narayan, who was the mascot in the fight against Emergency and Corruption. Gangapuram Kishan Reddy joined the BJP during its inception in 1980 and started as a Yuva Karyakartha.

In due recognition of his unflinching commitment towards the Party and his compassion for people, he was made National President of the BJYM in 2002. He contested elections from the Himayatnagar Assembly constituency in 2004 for the first time. As three-time MLA, he followed the dictum: 'Honesty is my motto and development is my path'.

Of the many milestones, his work for children with heart aliments deserve special mention. The movement evoked a significant response from the society as many organisations came forward to support the government initiative. In due recognition of his passion for the cause of children, the UNICEF honoured him with Child-Friendly Legislator Award.

As the former President of Bharatiya Janata Yuva Morcha, he founded the World Youth Council against Terrorism (WYCAT) an apolitical organization to fight terrorism across the world which organized the International Youth Conference against Terrorism (IYCT) in New Delhi in which over 193 delegates participated from over 54 countries.

On the other hand, he also conducted "Seema Suraksha Jagaran Yatra" with an objective to express solidarity with the people living in the border areas. He covered eight states travelling more than 1200 km by road for 45 days in the border-district villages adjoining Pakistan, Bangladesh, China and Nepal.

Key Positions:

1. Member of Parliament–2019–Secunderabad Lok Sabha Constituency.

2. BJP Floor Leader – Andhra Pradesh and Telangana Legislative Assemblies.

3. MLA – Himayatnagar and Amberpet Assembly Constituencies, Andhra Pradesh and Telangana-2004-2018.

4. International Chairman – World Youth Council against Terrorism (WYCAT)

5. National Secretary – Indian Council of Political Leader (Alumni members Flat form of "American Council of young political leaders" (ACYPL)

6. Chairman – Andhra Pradesh and Telangana Home Guards Welfare Association

7. Chairman – Telangana Kabbadi Association

Early Political Life

1977 -Started his political career as a Leader of the Youth wing of the Janata Party

1980 - After Jana Sangh was renamed BJP, Mr Kishan Reddy joined the party full time.

1980-1981 - Convener,Bharatiya Janata Yuva Morcha, Ranga Reddy District Committee

1982-1983 - State treasurer, Bharatiya Janata Yuva Morcha – State Department

1983-1984 - State Secretary, Bharatiya Janata Yuva Morcha – Andhra Pradesh State

1986-1990 - State President for five years, Bharatiya Janata Yuva Morcha (BJYM)- Andhra Pradesh State

1990-1992- All India Secretary, Bharatiya Janata Yuva Morcha and In-charge for South India

1992-1994 - All India Vice President, Bharatiya Janata Yuva Morcha

1994-2001- National General Secretary, Bharatiya Janata Yuva Morcha (Served three consecutive terms for seven years)

July 2001 – August 2002- State Treasurer, Bharatiya Janata Party, Andhra Pradesh, State. Spokesperson, Bharatiya Janata Party, Andhra Pradesh, State BJP Head Quarter

Administrative In-charge, Andhra Pradesh

September 2002 – June 2004- National President, Bharatiya Janata Yuva Morcha (BJYM)

September 2004-05- State General Secretary & Official Spokesperson, Bharatiya Janata Party, Andhra Pradesh

May 2004-2009 -Elected as an MLA from Himayath Nagar Assembly Constituency, Hyderabad City.

2009 – 2014- Second time MLA Amberpet Assembly Constituency, Hyderabad City.

March 2010 to March 2014- President – Bharatiya Janata Party, Andhra Pradesh State – Two Terms

March 2014 to April 2016- State President, BJP Telangana, First BJP State President of Newly formed Telangana State.

2014 –2018- Third time elected as MLA from Amberpet Assembly Constituency, Hyderabad City.

May 2016-2018- BJP Floor Leader, Telangana Assembly

May 2019- Member of Parliament – 17th Lok Sabha Secunderabad Constituency.

June 2019 - Minister of State for Home Affairs, Government of India.

July 2021- Union Cabinet Minister

Newsmeter Network

Next Story