AP Cabinet: 25 ministers sworn in

All Cabinet ministers had resigned on Thursday ahead of the proposed reorganisation of the Council of Ministers.

By Newsmeter Network  Published on  11 April 2022 11:29 AM GMT
AP Cabinet: 25 ministers sworn in

Amaravati: Twenty-five ministers were sworn in by Governor Biswabhusan Harichandan during the ceremony held at the Secretariat in Amaravati on Monday. All Cabinet ministers had resigned on Thursday ahead of the proposed reorganisation of the Council of Ministers. They had submitted their resignations to the Chief Minister at the Andhra Pradesh Secretariat.




The 11 ministers who have been retained are Botcha Satyanarayana, Buggana Rajendranath, Audimulapu Suresh, Peddireddi Ramachandra Reddy, Seediri Appalaraju, Taneti Vanita, K. Narayanaswamy, Amzad Basha Shaik Bepari, Gummanor Jayaram, Pinipe Viswarupu, and Chelluboyina Srinivasa Venugopalakrishna.




The newly-inducted MLAs are Gudivada Amarnath, Budi Mutyala Naidu, Dadisetti Raja, Rajanna Dora Peedika, Dharmana Prasada Rao, Jogi Ramesh, Ambati Rambabu, Merugu Nagarjuna, Vidadala Rajini, Kottu Satyanarayana, Karumuri Venkata Nageswara Rao, RK Roja, Kakani Govardhana Reddy, and K.V Ushasri Charan.




Deputy CMs

Rajanna Dora Peedika

Budi Mutyala Naidu

Amjad Basha Shaik

Kottu Satynarayana

Narayana Swamy

Here are the portfolios:

Dharmana Prasad Rao: Revenue and Registrations & Stamps

Vidadala Rajani: Health, Family Welfare, and Medical Education

Seediri Appala Raju: Animal husbandry, Dairy Development, and Fisheries

Gudivada Amarnath: Industries, Infrastructure & Commerce, and IT

Tanneti Vanitha: Home and Disaster Management

Pennepi Viswaroop: Transport

P. Rajanna Dora: Tribal Welfare (Deputy CM)

Budi Mutyala Naidu: Panchayat Raj (Deputy CM)

Dadisetti Ramalingeswara Rao: Roads and Buildings

Peddi Reddy Ramanchandra Reddy: Energy, Forest, Science, and Technology

Botsa Satyanarayana: Education

Narayana Swamy: Excise (Deputy CM)

Karumuri Nageswara Rao: Civil Supplies and Consumer Affairs

Chellaboyina Venugopala Krishna: BC Welfare, Information & Public Relations, and Cinematography

Kottu Satyanarayana: Endowments (Deputy CM)

Jogi Ramesh: Housing

Ambati Ram Babu: Water Resources

R.K Roja: Tourism, Culture & Youth Advancement

Kakani Govrdhan Reddy: Agriculture & Cooperation, Marketing and Food Processing

Merugu Nagarjuna: Social Welfare

Gummanooru Jaya Ram: Labor Employment, Training & Factories

Adimulapu Suresh: Municipal Administration, Urban Development

Amjad Basha: Minority Welfare (Deputy CM)

Buggana Rajendranath: Finance & Planning, Commercial Taxes, Legislative Affairs, Skill Development & Training

K.V Usha Sri Charan: Women, Child, Differently-abled and Senior Citizens Welfare

Next Story
Share it